Zabezpieczenie nakładów najemcy w umowie lokalu użytkowego

Zabezpieczenie nakładów najemcy w umowie lokalu użytkowego

2019-03-20T22:08:46+00:0022/10/2018|Prawo cywilne|

Aby zagwarantować długotrwały najem, zabezpieczyć wprowadzone ulepszenia lokalu z równoczesnym zapewnieniem możliwości zmiany planów biznesowych nie wystarczy standardowa umowa najmu ani pozostawienie regulacji kodeksowych. Należy wprowadzić odpowiednie klauzule a niekiedy dobrać szczególną formę zawarcia umowy.

Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy wynajmując lokal pod biuro swojej działalności, podpisują umowę najmu wybraną i wydrukowaną spośród masowo dostępnych w Internecie wzorów. Strony, działając zwykle w duchu obopólnej deklaracji zgodnej współpracy, są w przekonaniu, że najważniejsze to mieć jakikolwiek dokument potwierdzający zawarcie umowy najmu z daną wartością czynszu i pozostawiają wszelkie kwestie organizacyjne już do omówienia między sobą. W trakcie jednak dalszej współpracy z właścicielem pojawia się szereg praktycznych problemów, niejednokrotnie kończących się stratami finansowymi oraz koniecznością szukania nowego lokalu. Tylko część z poszkodowanych ma następnie siłę by dochodzić roszczeń w sądzie, choć i oni muszą się liczyć z tym, że na rozstrzygnięcie trzeba czekać długo, a do tego czasu muszą zacząć od nowa w innym lokalu.

  • Firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie instalacji audio-wizualnych i automatyki budynkowej, która w ramach demonstracji proponowanych rozwiązań technologicznych chce zainstalować je w wynajmowanym pod swoje biuro budynku;
  • Lekarz weterynarii otwierający klinikę;
  • Restaurator wynajmujący zaniedbany kompleks pałacowo – parkowy, by przemienić go w dom weselny;

To jedynie przykłady przedsiębiorców, dla których właściwie skompilowana umowa najmu lokalu stanowi fundament dla budowania stabilnej działalności, kapitału i własnej marki.

Dla każdego z przedsiębiorców istotne jest zagwarantowanie długotrwałego najmu, możliwości inwestowania w zajmowany lokal z równoczesnym zapewnieniem możliwości zmiany planów biznesowych. W tym celu przykładowymi klauzulami będzie:

  • zawieszenie prawa wynajmującego do wypowiedzenia umowy lub zmiany czynszu
  • zawarcie umowy na czas określony (obecnie nie dłużej niż 10 lat)
  • utworzenie szczegółowego katalogu okoliczności jako jedynych umożliwiających rozwiązanie umowy przez najemcę, np. decyzja o przeniesieniu działalności do innego miasta, utrata zdrowia,
  • zmniejszenie uzyskiwanych dochodów, potrzeba utworzenia większej ilości stanowisk pracy
  • zgodna na modernizację, amortyzacja nakładów lub zwrot ich wartości w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy
  • zabezpieczenie trwałości najmu na wypadek sprzedaży nieruchomości
  • dobór formy zawarcia umowy (data pewna, akt notarialny)

Mając powyższe na uwadze, istotne i korzystne jest zasięgnięcie pomocy profesjonalnego pełnomocnika w celu opracowania umowy najmu lokalu dopasowanej indywidualnie do charakteru działalności gospodarczej i planów inwestycyjnych firmy.

Zespół prawników Kancelarii świadczy usługi z zakresu prawa cywilnego, w tym redagowania umów.